Zanim spróbujesz swoich sił w matematycznych zmaganiach, usiądź wygodnie i zapoznaj się z ciekawostkami na temat największego na świecie konkursu, odbywającego się w ramach tej dziedziny wiedzy – konkursu Kangur. Skąd się wzięła jego nazwa? Kto układa do niego pytania? Na jakie nagrody mogą liczyć zwycięzcy? Zapraszamy do lektury!
1. Domem, z którego wywodzi się matematyczna odmiana zwierzęcia z rodziny kangurowatych, jest Australia; Peter O’Halloraner rozpowszechnił jego występowanie, w wyniku czego:
2. W 1990 roku odbyła się pierwsza edycja europejskiej odmiany skocznego konkursu i przebojem zdobyła serca francuskich ścisłych umysłów. Dzięki ich wysiłkowi wieść o nim rozeszła się po całym świecie, dzięki czemu:
3. W 1994 roku „Kangur” otrzymał od Francuskiego Towarzystwa Matematycznego ALEMBERT nagrodę w kategorii „najlepszy sposób na popularyzację matematyki”.
4. Pod skrzydłami samej Rady Europy działa organizacja „Kangur bez granic”. Podczas corocznych zjazdów jej członków ustalane są pytania do następnej edycji przez przedstawicieli trzydziestu siedmiu państw.
5. Co roku do rywalizacji przystępuje ponad cztery miliony uczniów z ponad trzydziestu różnych państw świata. Z Polski co roku w szranki staje ponad czterysta tysięcy uczniów.
6. Aby wziąć udział w konkursie należy wpłacić wpisowe, które w naszym kraju wynosi sześć lub osiem złotych(kolejno w edycji dla najmłodszych i dla starszych); za zebrane pieniądze organizatorzy pokrywają koszty obsługi konkursu oraz finansują nagrody dla zwycięzców.
7. Wysokość nagród jest różna w zależności od kraju. W Polsce przyznaje się nagrody pieniężne oraz dyplomy, natomiast laureaci ze szczebla międzynarodowego wyjeżdżają na zagraniczne wycieczki lub kolonie.
8. Przyznawana jest także nagroda specjalna za „najdłuższy skok kangura”, która wyróżnia osoby, które udzieliły najwięcej prawidłowych odpowiedzi z rzędu.
9. Istnieje sześć kategorii wiekowych w konkursie: Żaczek, Maluch, Beniamin, Kadet, Junior, Student, dla kolejno klasy drugiej, trzeciej i czwartej, piątej i szóstej, pierwszej i drugiej gimnazjum, trzeciej gimnazjum i pierwszej liceum, drugiej i trzeciej liceum.
10. Na rozwiązanie „Kangura” zawodnicy mają siedemdziesiąt pięć minut, podczas których muszą uporać się z trzydziestoma pytaniami, posegregowanymi według poziomu trudności.
Kategorie