Olimpiada chemiczna jest jedną z wielu ogólnopolskich Olimpiad przedmiotowych, organizowaną od 1954 roku. Patronami Olimpiady z chemii są: Polskie Towarzystwo Chemiczne oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich, co jednak nie przekreśla udziału uczestników ze szkół gimnazjalnych oraz – w bardzo rzadkich przypadkach – uczniów szkół podstawowych.
ETAPY OLIMPIADY
W odróżnieniu od innych Olimpiad przedmiotowych, Olimpiada chemiczna składa się nie z trzech, a z czterech etapów.
Etap Wstępny. W tym etapie uczniowie rozwiązują samodzielnie zadania, które zostały zamieszczone w Informatorze Olimpiady. Zadania składają się z części obowiązkowej oraz fakultatywnej. Zadania oddaje się do nauczyciela, który sprawdza je, a następnie przesyła do odpowiedniego Komitetu Okręgowego Olimpiady.
Etap I. Organizowany jest przez Komitety Okręgowe. Uczniowie muszą rozwiązać 5 zadań w ciągu 5 godzin. Za każde zadanie można otrzymać maksymalnie 20 punktów. Zadania na tym etapie mają podobną skalę trudności, jak w przypadku zadań obowiązkowych z etapu wstępnego. Wyniki ogłaszane są zwykle na początku grudnia.
Etap II. Zwykle organizowany na przełomie stycznia i lutego, również przez Komitety Okręgowe. Tym razem jednak uczniowie muszą zmierzyć się z dwoma częściami. Część pierwsza to – podobnie jak w pierwszym etapie – 5 zadań po 20 punktów każde. Na tę część przypada 5 godzin czasu. Tym razem jednak zadania są nieco trudniejsze i poziomem trudności dorównują zadaniom fakultatywnym ze wstępnego etapu.
Druga część tego etapu to część laboratoryjna, która obejmuje analizę jakościową. Uczniowie mają 5 godzin. Rozwiązane zadania sprawdza Komitet Okręgowy. Jeśli jakimś uczniom minimalnie zabrakło punktów do zakwalifikowania się, ich prace zostają wysłane do superrecenzji do Komitetu Głównego w Warszawie. To tam ustalone zostają ostateczne listy, ogłaszane na przełomie lutego i marca.
Etap III. Jest to już ostatni etap, który podobnie jak w przypadku innych Olimpiad, jest dwudniowy. Zwykle kwalifikuje się do niego ok. 100 uczestników. Jego organizatorem jest Komitet Główny w Warszawie. Końcowy etap składa się z części teoretycznej (5 zadań) i laboratoryjnej (dwa zadania z analizy jakościowej i ilościowej). Część teoretyczna odbywa się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, a laboratoryjna na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej.
NAGRODY
Podobnie, jak w przypadku innych Olimpiad, finaliści i laureaci uzyskują 6 z chemii na koniec roku, 100% z matury z chemii oraz mają zapewnione miejsce na wielu uczelniach. Ponadto najlepsi reprezentują nasz kraj w Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej.
INNE KONKURY CHEMICZNE – LICEUM
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, interesujący się naukami chemicznymi mogą brać udział w wielu innych konkursach chemicznych, organizowanych przez różnorakie Stowarzyszenia oraz uczelnie wyższe. Wśród takich konkursów na uwagę zasługują:
Konkurs Chemiczny Politechniki Warszawskiej – jest to konkurs organizowany przez Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej. W pierwszym etapie uczniowie samodzielnie rozwiązują 17 zadań i przesyłają na podany przez organizatorów adres. Drugi etap odbywa się już na Wydziale Chemicznym PW. Laureaci konkursu mają zapewnione studia na Wydziale Chemicznym PW (Technologia Chemiczna) bez egzaminu i z pominięciem procedury kwalifikacyjnej. Ponadto laureaci otrzymują nagrody pieniężne.
Podlaski Konkurs Chemiczny – konkurs jest organizowany przez Instytut Chemii Uniwersytetu w Białymstoku i przeznaczony jest dla uczniów klas drugich i trzecich szkół średnich. Konkurs składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy odbywa w się w szkołach, drugi w Instytucie Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Laureaci konkursu mają zapewnione miejsce na kierunku Chemia lub Ochrona Środowiska w białostockim Uniwersytecie.
Podobne konkursy organizowane są m. in. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu czy na Uniwersytecie Śląskim. Warto brać udział w takich konkursach, aby zapewnić sobie miejsce na wymarzonej uczelni.
Kategorie