Istnieje wiele form zachęcania dzieci do nauki. Jedne wykazują się większą skutecznością, a inne tylko pogłębiają potencjalny kryzys. Podobnie sprawa wygląda z angażowaniem uczniów we wszelkie poza lekcyjne projekty. Za ich przyczyną można młodego człowieka zarazić miłością albo nienawiścią do danego przedmiotu. Dlatego postępujmy roztropnie, zwłaszcza w odniesieniu do matematyki.
Kangur matematyczny
Ojczyzną największego światowego konkursu z zakresu Królowej Nauk jest Australia. Już w 1990 roku do rywalizacji przystąpiła Europa, skąd bardzo szybko Kangur przedostał się niemal na wszystkie kontynenty świata. Obecnie formuła konkursu jak tak rozbudowana i międzynarodowa, że coroczne pytania są układane przez przedstawicieli aż 37 krajów. Bodaj każdy w trakcie swojej edukacji spotkał się kiedyś ze szkolnymi eliminacjami, część z nas być może też sama brała w nich udział.
Poprzez uczestnictwo w takim wydarzeniu można nauczyć dziecka pasji do pogłębiania wiedzy, wykraczania poza szablonowy program, przygotowany do danej klasy. Stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy nie będziemy dziecka przymuszać do robienia czegoś wbrew sobie. Istotne jest, aby konkurs kangur kojarzył się dziecku raczej jako coś, wokół czego orientowała się cała rodzina, wspólnie pomagając dziecku w przygotowaniach.
Kangur matematyczny – testy
Przydatną rzeczą w szykowaniu się do konkursu jest próbowanie swoich sił w testach z poprzednich lat. Warto wyszukać dla ucznia chociaż parę takich egzemplarzy; dzięki nim będzie mieć okazję, aby oswoić się z materiałem, ale zwłaszcza z charakterem egzaminu. Aby dotrzeć do takich materiałów wystarczy wyszukać w przeglądarce internetowej hasło „testy, kangur matematyczny”. Na stronach z egzemplarzami na pewno znajdzie się również opis kangura oraz wiele innych przydatnych informacji, odnoszących się do samego konkursu.
Dobrze jest mieć świadomość, że w tych zawodach mogą uczestniczyć nawet najmłodsi uczniowie. Już w drugiej klasie szkoły podstawowej jest organizowany kangur żaczek, dzięki któremu od samego początku przygody z edukacją dzieci mogą oswajać się z matematycznymi wyzwaniami. Jeżeli nasze dziecko obawia się wystąpić w takim przedsięwzięciu, nie naciskajmy na nie, tylko zdrowo motywujmy, poświęcając jeszcze więcej czasu na uważne ćwiczenie matematycznych szarych komórek.
Kategorie
- Jak się efektywnie uczyć?
- Konkursy i olimpiady
- Matura