Mały Książę – charakterystyka
„Mały Książę” jest na liście najbardziej rozpoznawalnych tytułów na świecie. Sławę przyniósł mu ponadczasowy przekaz oraz sposób ukazania ważnych tematów społecznych i egzystencjonalnych. Autorem tego wybitnego dzieła jest Antoine de Saint-Exupéry - francuski pisarz, poeta i pilot, urodzony w 1900 roku. Zmarł w wieku czterdziestu czterech lat. Ciekawostką jest, że poza opisem przygód Małego Księcia w książce zawarł on również własnoręczne ilustracje, które wyglądają jakby były stworzone przez dziecko.
Główny bohater noweli to mały chłopiec o jasnych włosach, wątłej, kruchej i dość chuderlawej budowie ciała oraz niezwykle delikatnej i przyjaznej twarzyczce. Pochodził on z planety o nazwie B-612, która swoją wielkością przypominała mały dom. Był pasjonatem piękna natury - kochał zachody słońca, mógł na nie patrzeć godzinami, a dzięki niewielkim rozmiarom swojej planety mógł to robić w zasadzie co chwilę. Jego wrażliwa i przesympatyczna osobowość została wyrażona przez autora słowami: „był uroczy, śmiał się i chciał mieć baranka”.
Charakterystyka Małego Księcia ukazuje go jako małe, żywiołowe, pełne energii i entuzjazmu dziecko, które dopiero zaczyna poznawać życie. Dzieje się to za sprawą wędrówki po wszechświecie, a w końcu Ziemi. Chłopiec zawsze był ciekawski, kochał przyswajać nowe informacje, zadawał mnóstwo pytań. Poza tym był również ufny. Posiadał wybujałą wyobraźnię. Nigdy nie kłamał. Jego umysł był otwarty, nieskażony skomplikowaną wiedzą, gotowy na nowe doświadczenia i uczucia. Mały Książę przejawiał jednak również cechy, którymi zazwyczaj szczycą się dorośli: odpowiedzialność i troskliwość. Widać to w sposobie, w jakim dbał o swoją różę. Pragnął dla niej jak najlepiej, opiekował się nią, otaczał troską, był bezinteresowny. Wynikało to z głębokich uczuć małego bohatera. Czasami przypominał osobę, która zdążyła już wiele przeżyć, ponieważ rozumiał dobro i zło. Udzielał nawet rad pilotowi, który był przecież od niego dużo starszy. Był również wspaniałym przyjacielem, wskazują na to cechy takie jak szczerość, otwartość, wrażliwość, empatia.
Chłopiec był zapalonym podróżnikiem. Dzięki wyprawom zdobył nową wiedzę o świecie. Sprawiło to, że dobre cechy Małego Księcia umocniły się. Poznał prawdziwą wartość przyjaźni i miłości. Dokonał rzeczy, która niekiedy jest nieosiągalna dla wielu ludzi - nauczył się „patrzeć sercem”. Zrozumiał, że najważniejsze jest to, aby darzyć innych ludzi szacunkiem, starać się ich odbierać pozytywnie oraz nie ranić ich uczuć. Zawsze z wielkim przejęciem słuchał swojego rozmówcy, okazywał mu zainteresowanie i nie bagatelizował tego, co mówi. Najważniejsze jest to, że chłopiec potrafił wyciągać wnioski z każdej swojej przygody. Uczył się na błędach, słuchał mądrych i dobrych rad. Nie był przemądrzały, umiał zauważać w sobie wady i pozwalał się czasem prowadzić i instruować.
Mały Książę to postać niebywale symboliczna, pozwala na doszukiwanie się wielu znaczeń i alegorii. Daje możliwość zauważenia w nim odbicia własnej duszy oraz myśli. Jest to bohater nietuzinkowy. Wielki empirysta w ciele małego, wątłego i pozornie niedoświadczonego chłopczyka. Niezwykłości nadaje mu fakt, że każdy z nas czytając tę nowelę, może odnaleźć tam samego siebie. Lektura tej książki być może wpłynie na nasze życie i zmieni tok myślenia, otworzy na piękno, świat i ludzi. Jakże ciekawe jest to, że w książeczce dla dzieci, oczywiście tylko z pozoru, ukryto tak głęboki przekaz i prawdę o każdym człowieku. Mały Książę uosabia nas wszystkich, stwarza go to bohaterem ponadczasowym i uniwersalnym. Chłopiec odzwierciedla nasze obawy i uczucia, a także pragnienia. Nie jest ważne ile mamy lat, charakter Małego Księcia to kombinacja wielu cech, które wyrabiamy w sobie z wiekiem. Dlatego właśnie tak łatwo jest doszukać się w nim swojej twarzy oraz sposobu postrzegania świata.