Molier urodził się 15 stycznia 1622 r. w rodzinie mieszczańskiej jako Jean Baptiste Poquelin. Był francuskim aktorem, komediopisarzem oraz dyrektorem teatru. Studiował prawo, jednak nie pracował nigdy w zawodzie. Wspólnie ze znajomą założył w 1643 r. w Paryżu Illustre Theatre, gdzie wystawiano średniowieczne farsy oraz włoskie commedia dell’ arte. Była to trupa wędrowna, z którą wędrował po kraju. Wędrowny teatr wkrótce zbankrutował, a Molier trafił za niewypłacalność do więzienia. Był wędrownym aktorem do 1658 r., wtedy jego trupa wróciła do Paryża. Duże uznanie w oczach Ludwika XIV wzbudziła komedia „Pocieszne wykwintnisie”, wystawiona w 1659 r.
Molier uprawiał na scenie widowiska farsowe, wielką komedie, komedię heroiczną i komedio balet. Wierzył tym samym w skuteczność nauczania ze sceny. W swoich przedstawieniach połączył tradycję rodzimej farsy ludowej z elementem włoskiej commedia dell’arte i klasycznej sztuki komicznej. Przedstawiając w galerii wieczne typy ludzkie dał ludziom obraz ludzkiej obyczajowości XVII w. W sztuce pt. „Pocieszni wykwintnisie” ośmieszył salonową przesadę. W „Szkole mężów” oraz w „Szkole żon” – niezrozumienie życia rodzinnego. W sztuce „Świętoszek” przedstawił skrytykował hipokryzję religijną tworząc postać Tartuffe'a, który dla osiągnięcia korzyści materialnych udaje osobę wierzącą, wykorzystuje przy tym Orgona i jego rodzinę. W komedii „Skąpiec” wystawionej w 1669 r., Molier przedstawia zaś manię gromadzenia wszelkich, często bezużytecznych bogactw.
Molier zmarł podczas wystawiania jednej ze swoich sztuk pt.: „Chory z urojenia” - podczas odgrywania jednej ze scen dostał nagłej zapaści. Zmarł 17 lutego 1673 r. w Paryżu, a jego prochy spoczywają na cmentarzu Père-Lachaise.