„Igrzyska śmierci” to trylogia stworzona przez amerykańską pisarkę i scenarzystkę, Suzanne Collins. Pierwsza z serii książka „Igrzyska śmierci” została wydana w 2008 roku. Kolejne dwie części „W pierścieniu ognia” (2009 r.) oraz „Kosogłos” (2010 r.) ukazywały się rokrocznie. Powieść ta stanowi ważny element literatury science-fiction. Co ciekawe, znajduje się na liście obowiązkowych lektur w Stanach Zjednoczonych, jednak swoją największą popularność zawdzięcza produkcji filmowej, która okazała się ogromnym, światowym sukcesem.
Niewątpliwie, zarówno „Igrzyska Śmierci”, jak i wszystkie pozostałe części powieści, cieszą się ogromnym uznaniem wśród fanów na całym świecie. Czyta się je z zapartym tchem, a wielowątkowa akcja, przeplatana bliskimi dla młodego odbiorcy wątkami miłosnymi i licznymi dylematami moralnymi sprawia, że odrealniona historia przeniesiona w przyszłość, doskonale odnajduje się w czasach teraźniejszych. Warto przeczytać wszystkie części „Igrzysk Śmierci” po kolei i postarać odnieść je do czasów teraźniejszych.
Jeśli „Igrzyska Śmierci” i ich bohaterowie sprawią, że po skończeniu trylogii będziemy odczuwali niedosyt, na rynku znajdziemy książki podobne do „Igrzysk Śmierci”. Tytuły, z którymi warto się zapoznać to: „Niezgodna”, „Delirium”, czy „Więzień labiryntu”.
FILMOTEKA
Cała trylogia „Igrzyska Śmierci” doczekała się produkcji filmowej. Wszystkie otrzymały dobre recenzje oraz pochwały wśród krytyków oraz fanów. Ukazały się kolejno w 2012 r., 2013 r. oraz podzielona na dwie części „Kosogłos” w 2014 r. oraz 2015 roku. Igrzyska Śmierci, mogą cieszyć się doskonałą obsadą, złożoną z gwiazd oraz nadziei młodego aktorskiego pokolenia USA. W rolach głównych obsadzono m.in.: Jennifer Lawrence, jako Kataniss Everdeen, Josh Hutcherson’a, jako Peetę Mellarka, Liam’a Hemsworth’a, grającego Gale'a Hawthorna , a także Woody Harrelson w roli Haymitch’a Abernath.
GRA
„Igrzyska Śmierci”, to także gra, wykonana w postaci klasycznego endless- runner , gdzie gracz wciela się w postać uczestnika igrzysk i uciekając przed władzą Kapitolu poprzez wszystkie dystrykty. Jest to typowa gra free to play. Powieść nie doczekała się jeszcze typowej fabularnej wersji rozgrywek typu RPG na arenie w Panem.
HISTORIA
Historia pierwszej części rozgrywa się w przyszłości, w państwie zwanym Panem, powstałym na zgliszczach dawnych Stanów Zjednoczonych. Stolica państwa otoczona jest przez dwanaście dystryktów. Panują w nim totalitarne, okrutne rządy. Tradycją w Panem, jest coroczne organizowanie tzw. „Głodowych Igrzysk”, które polegają na wyłonieniu po dwóch uczestników igrzysk, wśród młodocianych mieszkańców wszystkich dystryktów.
Zmagania i niewyobrażalnie okrutna walka na śmierć i życie transmitowana jest w telewizji na żywo, aż do wyłonienia zwycięzcy. Główną bohaterką i jednocześnie narratorką powieści jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, pochodząca z najbiedniejszej części dystryktu Dwunastego, będąca jednocześnie jedyną żywicielką rodziny. Decyduje się ona zastąpić swoją młodszą siostrę, która została wylosowana do udziału w igrzyskach, chroniąc ją tym samym przed pewną śmiercią. Drugą wylosowaną osobą z dwunastego dystryktu jest Peeta Mellark. Chłopak jest zakochany w Katniss. Fabuła dynamicznej akcji jest doskonale uzupełniana przez wątki miłosne.
„Igrzyska Śmierci. W pierścieniu ognia.” Opowiada o losach zwycięzców Igrzysk Śmierci oraz coraz bardziej niepokojącej atmosfery w Państwie Panem. Coraz więcej dystryktów zaczyna buntować się widząc w młodej bohaterce symbol nadziei. Czy zemsta Kapitolu dosięgnie Młodą Kataniss, czy uda jej się ocalić zniewolony lud Panem?
„Igrzyska Śmierci. Kosogłos” Kataniss Everdeen, zostaje przetransportowana do podziemnego, legendarnego Trzynastego Dystryktu, który planuje dokonać rebelii przeciwko Kapitolowi. Mimo wykończenia ciągłą walką, zgadza się na objęcie pozycji Kosogłosa- symbolu buntu wymierzonego przeciw Kapitolowi. W atmosferze przygotowań wojennych czeka ją także wiele dylematów moralnych i sercowych. Czy ostateczna bitwa z Kapitolem przyniesie oczekiwany rezultat?