Kim jest agent ubezpieczeniowy?
Agent ubezpieczeniowy bardzo często mylony jest z brokerem. W tym przypadku możemy powiedzieć, że agenci to osoby mające umowę z jednym ubezpieczycielem i to na jego rzecz pracują. Gdy agenci ubezpieczeniowi spotykają się z daną osobą przedstawiają jej ofertę tylko tego jednego ubezpieczyciela, z którym podpisywali umowę. Zazwyczaj oferowane są przez niego standardowe polisy i nie posiadają wielu kompetencji.
Polisy są na określone ryzyka i kwoty ubezpieczenia. Gdy agent, czy też doradca ubezpieczeniowy podpisze umowę, to na tym etapie kończy swoją pracę. Później nie kontaktuje się już ze swoim klientem. Podczas wykonywania pracy agent ubezpieczeniowy musi działać zgodnie z prawem i obowiązuje go tajemnica zawodowa związana ze wszystkimi informacjami jakie uzyskał podczas spotkań z klientami. Najczęściej sprzedawane są ubezpieczenia komunikacyjne lub emerytalne rzadziej na życie, majątkowe, czy odpowiedzialności cywilnej. W Polsce zawód ten jest bardzo popularny choć nie należy do najprostszych i należy wykazywać się w nim dużym zaangażowaniem i motywacją do pracy, a także cechować się zdolnościami interpersonalnymi ułatwiającymi kontakty z klientami.
Uprawnienia agenta ubezpieczeniowego
Agentem ubezpieczeniowym może być osoba spełniająca warunki opisane w ustawie ubezpieczeniowej. Musi to być więc osoba fizyczna, prawna lub podmiot gospodarczy bez osobowości prawnej lecz upoważniony przez zakład pracy do zawierania umów dotyczących ubezpieczeń w imieniu swojego pracodawcy lub jako pośrednik przy zawieraniu umowy. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z uzyskaniem zezwolenia z Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeniowego. Wniosek o takie zezwolenie przekazuje zakład ubezpieczeniowy, w którym chcemy pracować jako agent. W każdym towarzystwie istnieje lista agentów ubezpieczeniowych – nie jest ona jednak ogólnodostępna. Ponad to jeżeli staramy się o pracę jako agent ubezpieczeniowy musimy poświadczyć, że nie jesteśmy karani za przestępstwa i posiadamy zameldowanie na terenie Polski. Ważne jest również przejście szkolenia zakończonego egzaminem i posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Nie trzeba natomiast mieć określonego wykształcenia, choć firmy chętniej zatrudniają na tym stanowisku osoby, które ukończyły naukę na uniwersytecie – najlepiej, gdy są to studia związane z ekonomią. Jest możliwe, że stracimy zezwolenie na pracę jako agent ubezpieczeniowy, gdy przestaniemy spełniać warunki uzyskania tego zezwolenia, porzucimy pracę lub złamiemy prawo podczas wykonywania pracy w zawodzie.
Cechy agenta ubezpieczeniowego
W przypadku pracy agenta ubezpieczeniowego należy wykazywać się przede wszystkim wysoką kulturą osobista, gdyż będziemy w ciągłym kontakcie z klientami. Ważne jest też, aby osoba pracująca w takim zawodzie była bardzo zaangażowana i posiadała dużą motywację do wykonywania swoich obowiązków, gdyż taka praca nie należy do najłatwiejszych. Nasze zdolności interpersonalne mają pomagać nam przy rozmowach z klientami i co najważniejsze – powinniśmy wzbudzać w nich zaufanie, gdyż większość osób nie ufa agentom i traktują ich jak aktywizatorów. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać się podczas pierwszych rozmów oraz nauczyć się spokojnie i rzeczowo wyjaśniać na czym polega nasza praca.
Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?
Jeżeli zdecydujemy się na pracę w takim zawodzie musimy zastanowić się jak zostać agentem ubezpieczeniowym. Najprościej zgłosić się na rozmowę kwalifikacyjną – nie ma żadnych wymagań co do konkretnego wykształcenia więc tak naprawdę agentem może zostać każdy. Pozytywna rozmowa to jednak nie wszystko. Musimy jeszcze spełnić wymogi, o których możemy przeczytać w ustawie ubezpieczeniowej.
Tutaj ważne jest, aby posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i zameldowanie na terenie Polski. Nie możemy też być prawomocnie skazani za przestępstwo. Jeżeli agencja ubezpieczeniowa zdecyduje się nas przyjąć czeka nas obowiązkowe szkolenie na agenta ubezpieczeniowego zakończone egzaminem państwowym. Jednocześnie nasz pracodawca zgłosi wniosek o przyznanie nam zezwolenia na pracę jako agent ubezpieczeniowy. Taki wniosek składany jest do Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeniowego.
Czytaj cały artykuł
Zarobki agenta ubezpieczeniowego
Ważnym pytaniem przy chęci rozpoczęcia pracy jest ile zarabia agent ubezpieczeniowy? Tutaj musimy liczyć się z faktem, iż nasza umowa nie będzie obejmowała minimalnej kwoty wynagrodzenia za pracę. Każdy agent ubezpieczeniowy zarobki będzie musiał opierać na prowizji uzyskanej poprzez sprzedaż umów. Im większa ilość osób, które skorzystały z naszych ubezpieczeń tym większe zarobki agenta ubezpieczeniowego. Zwykle towarzystwa nie chcą zatrudniać nikogo na umowę zlecenie, czy o pracę. Niezbędne więc będzie zdecydowanie się na własną działalność gospodarczą, co również wiąże się z dodatkowymi kosztami utrzymania firmy, dlatego należy dokładnie przekalkulować zyski i straty zanim zdecydujemy się na pracę w charakterze prowizyjnym.
Atrybuty agenta ubezpieczeniowego
Podczas pracy jako agent ubezpieczeniowy warto mieć przy sobie niezbędny sprzęt ułatwiający nam wykonywanie obowiązków. Dobry telefon i komputer przenośny mogą znacząco usprawnić nasze działania, a nasi klienci chętniej zaufają dobrze wyglądającej i zadbanej osobie, schludnie ubranej i posiadającej odpowiednie narzędzia pracy niż „byle komu”. Praca w ubezpieczeniach nie wymaga od nas posiadania wielu potrzebnych sprzętów, ale nawet o te nieliczne warto odpowiednio zadbać i przygotować do pracy.
Praca agenta ubezpieczeniowego
Praca agenta ubezpieczeniowego pozwoli nam na rozwój naszych umiejętności interpersonalnych. Dzięki niej poznamy wielu ludzi i nauczymy się z nimi rozmawiać, a także wykorzystywać charakterystyczne dla marketingu działania zachęcające do skorzystania z naszych ofert. Istnieje też możliwość pracy w windykacji, gdzie nasze zdolności mogą być przydatne. Prowizja agenta ubezpieczeniowego może okazać się dzięki naszym umiejętnościom sprzedażowym dużo wyższa niż osób, które nie są dobrze przygotowane do pracy w takim charakterze, dlatego poza pracą w ubezpieczeniach możemy zdecydować się na dodatkową pracę w sprzedaży lub obsłudze klienta. Bardzo często osoby z doświadczeniem w kontaktach z ludźmi chętnie są przyjmowane w call centre. Szkolenia na agenta ubezpieczeniowego również stwarzają nam okazje do powiększenia swoich kwalifikacji i nauczenia się nowych metod pracy.