Barman / Shake it and make it happen!

Kim jest barman?

Sztuka barmańska należy obecnie do najbardziej popularnych atrakcji w publicznych miejscach rozrywki. Współcześnie, obok baristów, znających podstawy barmaństwa, jest to w tej branży jeden z najbardziej pożądanych zawodów.


Barman jest osobą, która na życzenie swoich klientów zajmuje się przygotowywaniem różnego rodzaju napojów – zarówno tych bezalkoholowych, jak i tych mocniejszych z dodatkiem procentów. Zakres zadań i obowiązków barmana obejmuje ponadto kompleksową obsługę klienta, dbanie o zachowanie porządku podczas pracy za barem, a także systematyczna kontrola stanu magazynowego oferowanych w lokalu produktów.

Jak zostać barmanem?

Pracę w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych zagwarantować barmanowi może m.in. kierunkowe wykształcenie – tj. ukończenie technikum gastronomicznego lub szkoły zawodowej o podobnym profilu. W wielu sytuacjach jednak pracodawcom wystarczy certyfikat potwierdzający zrealizowanie odpowiedniego szkolenia barmańskiego bądź naukę w ogólnopolskiej szkole barmanów. Kursy barmańskie przygotowują uczestników do samodzielnej, profesjonalnej pracy za barem, a ich program obejmuje takie zagadnienia jak np. sylwetka i strój barmana, techniki mieszania napojów czy organizacja baru. Kurs na barmana kończy się zazwyczaj egzaminem kwalifikacyjnym sprawdzającym umiejętności praktyczne. Decydując się na tego rodzaju warsztaty, musimy zwrócić uwagę sposób ich organizacji i cenę. Za kurs w wymiarze od 30 do 50 godzin zapłacimy bowiem ok. 500-600 zł.

Cechy dobrego barmana

Dyplom ukończenia warsztatów barmańskich – choć będzie atutem przy podejmowaniu pracy na tym stanowisku – nie wystarczy do tego, by osiągać sukcesy zawodowe. Satysfakcję z wykonywanych obowiązków zagwarantuje barmanowi komunikatywność i otwartość wobec klienta. Jego osobowość powinna sprawić, że klienci z przyjemnością powrócą do lokalu, w którym jest on zatrudniony. Praca ta nie należy do najłatwiejszych, a barman często znajdzie się w sytuacjach, w których bez względu na okoliczności, należy zachować cierpliwość i kulturę osobistą. Ze względu na różnorodne zachowania klientów, powinien być on empatyczny, odporny na stres i mieć poczucie humoru, by móc swobodnie rozmawiać z każdą siedzącą przy barze osobą. Pomocna w jego pracy będzie również znajomość języków obcych, gdyż – szczególnie w dużych miastach – bywalcami pubów i dyskotek są także cudzoziemcy.

Blender i shaker - atrybuty barmana

Barman – dzięki profesjonalnym narzędziom barmańskim – może sporządzić dla swoich klientów najlepsze drinki z wódką i nie tylko. Wysokiej jakości przyrządy pozwolą bowiem barmanowi na robienie znakomitych drinków bezalkoholowych, zwiększy się tym samym zainteresowanie danym lokalem i sprawi, że zyska on stałych klientów. Niezbędnikiem w wyposażeniu i pracy barmana są przede wszystkim blender barmański i shakery do koktajli. Szereg narzędzi ułatwiających jego pracę stanowią także inne drobne akcesoria gastronomiczne: wiaderka do kostek lodu, pojemniki i wiadra termoizolacyjne do przechowywania butelek z alkoholem, różnego rodzaju stojaki, specjalne łyżeczki i naczynia barmańskie, maty barowe oraz dyspensery do słomek. Zaopatrzony w tak specjalistyczne produkty barman znajdzie pracę nawet w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, gdzie branża gastronomiczna naprawdę dobrze prosperuje.

Ile zarabia barman?

To, że barman może zostać zatrudniony w dyskotece, barze, hotelu, restauracji, pubie, kasynie i w klubie, wiedzą wszyscy. A ile zarabia? Na zarobki barmana składają się przeważnie dwa elementy: pensja stała i gratyfikacje pieniężne będące wyrazem zadowolenia klientów z obsługi. Średnie miesięczne wynagrodzenie osoby na tym stanowisku wynosi ok. 2000 zł. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć barmani zatrudnieni w wielkomiejskich lokalach i ci, którzy – dzięki sympatii klientów – zyskują sute napiwki. Datki te bowiem osiągnąć mogą nawet wartość kilkuset złotych dziennie.

Międzynarodowy dzień barmana

Na całym świecie toast za zdrowie barmanów wznosimy 6 lutego. Międzynarodowy dzień barmana odbywa się corocznie na cześć św. Amanda z Maastricht – patrona winiarzy, piwowarów, karczmarzy i barmanów właśnie. Rzesze zainteresowanych podziwiają tego dnia niesamowite pokazy barmańskie, uczestniczą w warsztatach i imprezach tematycznych.

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!