Elektryk / Poczuj iskrę powołania!

Kim jest elektryk?

Elektryk jest osobą, która zawodowo zajmuje się nie tylko naprawą instalacji elektrycznych, ale również jej montażem i konserwacją. Zawód elektryk można uzyskać kończąc różne szkoły lub studia, dzięki którym będziemy posiadać odpowiednie umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu. Możemy mieć wtedy różne tytuły, takie jak technik elektryk lub inżynier elektryk. Elektrycy muszą umieć przede wszystkim projektować różne instalacje i sieci elektryczne, dokonywać ich montażu, a także zajmować się urządzeniami elektrycznymi.

Do ich pracy należy również dokonywanie przeglądów technicznych i konserwacji oraz wykonywanie pomiarów po montażu lub naprawie. Elektryk to zawód odpowiedzialny, wymagający stosownego przygotowania do wykonywanej pracy i ciągłej uwagi na zdrowie swoje i osób, które będą korzystały z jego usług. Ważne jest również, że osoby, które mają wykształcenie wyższe, mogą zajmować odpowiednio wyższe stanowiska nadzorujące lub projektować nowe urządzenia elektryczne. W zależności od rodzaju pracy elektrycy działają też w różnych miejscach. Kładzenie nowych instalacji odbywa się na budowie, a elektromechanicy często prowadzą własne warsztaty.

Uprawnienia elektryczne to podstawa pracy elektryka

Jeżeli chodzi o uprawnienia, to osoba, która chciałaby pracować w zawodzie elektryka ma kilka możliwości. Jedną z nich jest ukończenie szkoły zawodowej lub ponadgimnazjalnej, czyli technikum o profilu elektryk. Jeżeli zależy nam jednak na lepszym wykształceniu, możemy zapisać się na studia wyższe na kierunku, który ma w swoim programie przedmioty związane z elektryką. Tutaj możemy również zdecydować się na różne specjalizacje, studia podyplomowe i poszerzyć własną wiedzę w tym zakresie. Kolejnym sposobem jest zapisanie się na kurs zawodowy, który pozwoli nam uzyskać kwalifikacje w zawodzie elektryka. Możemy również zdecydować się na zdobycie uprawnień w ośrodku egzaminacyjnym. Jednym z takich ośrodków jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich.

Koordynacja sensomotoryczna, zdolności manualne - pożądane cechy elektryka

Oczywiście poza wymaganym doświadczeniem i wykształceniem, każdy elektryk powinien posiadać określone cechy charakteru, które również będą przydatne w zawodzie. Najważniejsze jest, aby posiadać zamiłowanie do elektryki (dobrze by było, gdyby wszyscy robili to, co lubią). Tutaj ważne są uzdolnienia techniczne i manualne, a także odpowiednia koordynacja sensomotoryczna. Nie obejdzie się bez wyobraźni przestrzennej, podzielności uwagi, a także umiejętności koncentracji. Elektryk musi mieć pełne widzenie barw i być spostrzegawczy. Istnieją jeszcze kwestie przeciwwskazań zdrowotnych. Niestety, w tym zawodzie elektryk nie może posiadać żadnych wad wzroku, których nie można skorygować, nie ma też mowy o braku widzenia obuocznego. Daltonizm, a także problemy z ruchem i stawami oraz schorzenia układu oddechowego eliminują taką osobę. Tak samo jest w przypadku epilepsji oraz poceniu się dłoni i wzmożonej pobudliwości. Zawód elektryka może być niebezpieczny i należy odpowiednio przygotować się lub zrezygnować z niego, jeżeli są czynniki, jakie uniemożliwiają nam wykonywanie go, aby uniknąć zagrożenia życia i zdrowia.

Jak zostać elektrykiem?

W przypadku zawodu elektryka jest kilka dróg uzyskania możliwości pracy w tym zakresie. Możemy zdecydować się na technikum elektroniczne, które oferuje przedmioty zawodowe przydatne w pracy. Należą do nich nie tylko zajęcia praktyczne z elektroniki i elektryki, ale również język zawodowy, a także podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Oczywiście uczniowie zapoznają się również z wszelką teorią dotyczącą elektryki i elektroniki. Kolejną możliwością jest technikum elektryczne, czyli przygotowanie do zawodu elektryka dzięki przedmiotom praktycznym i teoretycznym w tym zakresie. Oczywiście ważne są również względy bezpieczeństwa dlatego szkoły oferują w swym programie również zajęcia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Technikum jest dobrą opcją dla osób, które chcą ukończyć szkołę średnią, zdać maturę i przy okazji wyuczyć się zawodu. W przypadku zasadniczych szkół zawodowych sprawa wygląda podobnie, tutaj jednak nie mamy możliwości zdawania matury, a czas nauki trwa o rok krócej niż w technikum, czyli 3 lata. Obie te szkoły oferują darmową naukę dla swoich uczniów.

Czytaj cały artykuł

Ile zarabia elektryk?

Chcąc jednak pracować w tym zawodzie, warto też zastanowić się, ile zarabia elektryk. W zależności od naszego doświadczenia, firmy, w której będziemy pracować i wykształcenia, jakie posiadamy, zarobki elektryka mogą się różnić, średnio wahają się w granicach od około 1500 zł do 2000 zł brutto. Jeżeli jednak mamy ukończone studia wyższe i pracujemy na stanowisku kierowniczym lub nadzorującym, to automatycznie nasza pensja będzie większa.

Czytaj cały artykuł

Wyposażenie elektryka

Każdy elektryk powinien posiadać także odpowiednie wyposażenie. Różnego rodzaju elektronarzędzia czy też klucze nasadowe są dla niego niezbędne w pracy. Ważne jest więc, aby były one wysokiej jakości, co pozwoli na długi okres użytkowania. Narzędzia dla elektryka powinny być najważniejsze i należy o nie odpowiednio zadbać, przechowywać w przeznaczonych do tego miejscach, a także przewozić w określony sposób. Sklepy oferują szeroki wachlarz przedmiotów dodatkowych i narzędzi, które mogą być pomocne w pracach zawodowych. Mogą to być różnego rodzaju torby narzędziowe dla elektryków lub pasy narzędziowe i elektronarzędzia. Producenci zachwalają swoje produkty, musimy jednak wybrać takie, z których będziemy zadowoleni i będą służyły nam przez wiele lat. Warto również pamiętać o odpowiedniej odzieży ochronnej - jest niezbędna u każdego dobrego elektryka.

Usługi elektryczne

Do elektryka należy wiele zadań. Zlecenia, jakie otrzymuje, mogą być różne. Zepsuta instalacja elektryczna czy przeglądy elektryczne to tylko niektóre z nich. Jedne są prostsze, a inne trudniejsze. Za każdą wykonywaną pracę jest też inna cena. Pomiary instalacji elektrycznej będą tańsze niż jej montaż lub wymiana. Często zdarza się, że niektóre usługi elektryczne będą się łączyć. Niektórzy mogą zlecić nam projekt instalacji elektrycznej wraz z montażem i późniejszymi pomiarami. Inaczej też będzie wyglądała instalacja elektryczna w mieszkaniu i domu jednorodzinnym, musimy się więc odpowiednio do nich przygotować. Jak każda praca, również ta, której oczekuje się od elektryka, wymaga odpowiedzialności i skrupulatności, gdyż wszelkie błędne działania mogą spowodować zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też i życia naszego, i naszych klientów. Warto więc zwrócić uwagę, aby elektronarzędzia i usługi były na jak najwyższym poziomie.

Dzień elektryka

Elektrycy również mają swoje święto. Dzień elektryka przypada na 10 czerwca - nie jest jednak wolnym od pracy. Ich patronem jest święty Maksymilian Maria Kolbe - elektryk z zamiłowania.

© 2021 Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Regulamin Polityka prywatności

Porozmawiaj z nami

Wybierz interesujące Ciebie tematy

Dane kontaktowe

!
!
!

Dla firm

!